Webinar -Dysfunktionel vejrtrækning hos børn og unge
Hyperventilation, dyspnø, åndenød og dysfunktionel vejrtrækning - hvad har det med unge at gøre?

Sted:
Online
Dato:
Onsdag d. 26. november 2026
Tidspunkt:
Kl. 14.30
Pris:
Medlem af DSPF 250 kr. Ikke medlem 450 kr
Tilmeldingsfrist:
24. november 2025
Information om webinaret
Kan du genkende dette fra din praksis?
- Et barn, der altid sidder med åben mund.
- En teenager, der bliver forpustet uden tegn på astma.
- Børn, der sukker ofte, har spændinger i nakke og skuldre eller klager over åndenød og træthed.
Dysfunktionel vejrtrækning er en fællesbetegnelse for forskellige typer af uhensigtsmæssige vejrtrækningsmønstre – og det ses hos næsten hver femte unge med astma, men også hos unge uden. For mange betyder det nedsat livskvalitet, mindre lyst til aktivitet og et unødigt højt forbrug af astmamedicin – uden effekt.
På webinaret får du:
- En let teoretisk indføring i, hvad dysfunktionel vejrtrækning er, og hvordan det påvirker børn og unge
- Kendskab til den ”typiske patient” og de mest almindelige kliniske fund
- Indføring i undersøgelsesredskaber og forslag til behandling
- Praksiseksempler på forløb – inkl. erfaringer med, hvilke resultater der kan opnås
Underviser Tine Detlefsen Hell, Børnefysioterapeut, Kolding Sygehus Master i humanistisk sundhedsvidenskab og praksisudvikling, AU Kandidatstuderende i fysioterapi, SDU, har arbejdet med området siden 2019 og kombinerer teoretisk viden med kliniske erfaringer og projektarbejde.
Webinaret er praksisnært og giver dig konkrete værktøjer, du kan bruge med det samme i klinikken.
Målgruppe Fysioterapeuter og ergoterapeuter der arbejder med børn med dysfubktionel vejrtræning.
Tilmelding Webinar 👉 Webinar- Dysfunktionel vejrtrækning hos børn og unge- Respirationsfysioterapi i praksis. | Dansk Selskab for Pædiatrisk Fysioterapi
Tilmelding er bindende. Arrangementet gennemføres med forbehov for nok tilmeldinger. Arrangementet gennemføres med forbehold for nok tilmeldinger.
Optagelse af webinar Grundet brug af privat videomateriale på oplægget er det ikke muligt at tilbyde optagelse af webinaret.
Kontakt Har du spørgsmål eller andet er du velkommen til at tage fat i DSPF på dspf@fysio.dk